رپد اتر یا WETH و دلیل اهمیت آن چیست؟ آموزش رَپ کردن توکن اتریوم

[ad_1]

در طی روندی که در آن بازار ارزهای دیجیتال به رشد و گستردگی خود در مسیر بلوغ ادامه می‌دهد، علاقه‌مندان و معامله‌گران روزانه با کلمات و مفاهیم جدید و متعددی آشنا می‌شوند که رپد اتر (wETH) یا اتریوم رپ شده یا به‌عبارتی رپد اتریوم یکی از آن‌ها است.

در این مقاله، به‌طور کامل به این سؤال که چرا به رپد اتریوم نیاز داریم؟ پاسخ خواهیم داد. با بررسی مزایای WETH و کاربردهای آن در دنیای دیفای، به شما خواهیم گفت که چرا استفاده از رپد اتر می‌تواند تجربه کاربری شما را در اتریوم ارتقاء دهد. این مقاله برای توسعه‌دهندگان برنامه‌های مالی غیرمتمرکز یا dApps، کاربران دیفای و هر کسی که به‌دنبال درک بهتر اتریوم و WETH است، آموزنده خواهد بود.

رپد اتر چیست؟

رپد اتر با نماد wETH، درواقع نسخه انعطاف‌پذیرتر و قابل‌معامله‌ با استاندارد ERC-۲۰ از توکن اتر یا ETH، ارز بومی شبکهٔ اتریوم است که می‌تواند برای تعامل با سایر دارایی‌های مبتنی بر ERC-20 در دیفای استفاده شود.

رپد اتر از نیاز به همکاری‌پذیری و یکپارچه‌سازی اتر و توکن‌های ERC-20 متولد شد که دو جزء مهم اکوسیستم ارزهای دیجیتال هستند. ERC-20 یک استاندارد توکن است که وعده انعطاف‌پذیری، شفافیت و نتایج را می‌دهد که آن را به گزینه‌ای جذاب برای توسعه‌دهندگان برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز (dApps) تبدیل می‌کند.

رپد اتر چیست
رپد اتر (WETH) درواقع نسخه توکنیزه‌شده از اتر است که ارزش آن‌ها با هم پیوند خورده است.

اما چالش اصلی در اینجا این است که اتر، ارز دیجیتال بومی اتریوم، با توکن‌های ERC-20 سازگار نبوده و این امر مبادلات را برای معامله‌گران دشوار می‌سازد.

چرا به رپد اتر نیاز داریم؟

اتریوم به عنوان یکی از پیشگامان دنیای بلاک چین، بستری امن و شفاف برای توسعه و اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) فراهم کرده است. ارز دیجیتال بومی این شبکه، اتر (ETH) است که از سال ۲۰۱۵ نقشی اساسی در تراکنش‌ها، پرداخت کارمزدها و تعاملات درون این اکوسیستم ایفا می‌کند. با وجود تمام این مزایا، اتر با چالشی به نام عدم انطباق با استاندارد ERC-20 روبه‌رو است. یعنی نمی‌توان در هر صرافی غیرمتمرکز (DEX) اتر را با توکن دیگری به‌طور مستقیم معاوضه کرد.

استاندارد ERC-20 که به‌عنوان ستون فقرات توکن‌های اتریوم شناخته می‌شود، مجموعه‌ای از قوانین و مقرراتی است که برای ایجاد و مدیریت توکن‌ها بر روی بلاک چین اتریوم تعیین شده است.

به‌طور مثال، فرض کنید توکن A و توکن B را دارید که هر دو از استاندارد ERC-20 پیروی می‌کنند. می‌توانید به‌راحتی توکن A را با توکن B تعویض کنید؛ چراکه هر دو توکن از زبان مشترکی برای تعامل با یکدیگر استفاده می‌کنند. حال آنکه اتر از این استاندارد پشتیبانی نمی‌کند و نمی‌تواند این کارایی و سازگاری را داشته باشد.

اتر در مقابل رپد اتر
تقریباً هر بلاک چین اصلی، نسخه رپدشده از ارز دیجیتال اصلی خود را دارد. رپد اتر و اتر ارزش یکسانی دارند اما کاملاً یکسان نیستند.

رپد اتر (WETH) به‌عنوان راه‌حلی خلاقانه برای این مشکل در سال ۲۰۱۹ معرفی شد تا بتوان اتر را مستقیماً معاوضه کرد و توسعه داد. در واقع، رپد اتریوم، توکنی بر پایه استاندارد ERC-20 و با ارزش معادل اتر است. با استفاده از آن کاربران می‌توانند از مزایای اتریوم در کنار انعطاف‌پذیری و کارایی استاندارد ERC-20 بهره‌مند شوند.

رپد توکن ها درواقع نسخه توکنیزه‌شده از ارز دیجیتال اصلی هستند که ارزش آنها با هم پیوند خورده است. تقریباً هر بلاک چین اصلی، نسخه رپدشده از ارز دیجیتال اصلی خود را دارد؛ مثل رپد بی‌ان‌بی (Wrapped BNB)، رپد آواکس (Wrapped AVAX) و رپد فانتوم (Wrapped Fantom).

رپد توکن‌ها چه کارهایی انجام می‌دهند؟

عملکرد توکن‌های رپد را شاید بتوان مشابه استیبل کوین‌ها در نظر گرفت. استیبل کوین‌ها دارایی‌هایی هستند که قیمتشان با ارز فیات دلار پیوند خورده است. برای مثال، هر زمان که استیبل کوین تتر جدید ضرب می‌شود، به همان میزان دلار در خزانه داری تتر ذخیره می‌گردد. رپد توکن‌ها هم مکانیسم مشابهی دارند. هر زمان توکن‌های رپد ایجاد می‌شوند، به همان میزان توکن اصلی قفل می‌شود.

توکن‌های رپدشده را می‌توان در هر زمان دوباره برای دریافت توکن‌های اصلی بازخرید یا آن رپ (Unwrap) کرد. گفتیم که عدم تعامل‌پذیری یکی از چالش‌های اصلی بلاک چین‌ها است. این موضوع به این معنی است که استفاده از کوین‌های یک بلاک چین در بلاک چین دیگر دشوار یا غیرممکن است. به‌عنوان مثال، شما نمی‌توانید از بیت‌کوین در بلاک چین اتریوم استفاده کنید یا از اتر در شبکه بیت کوین یا آوالانچ. اما توکن‌های رپدشده این مشکل را حل می‌کنند. در این روش، کوین‌های اصلی یک بلاک چین در قالب توکن‌هایی با استانداردهای بلاک چین مقصد، ایجاد می‌شوند.

رپد اتریوم
رپد اتر یا WETH، درواقع نسخه انعطاف‌پذیرتر و قابل‌معامله‌ با استاندارد ERC-20 از اتر، ارز بومی شبکهٔ اتریوم است.

گفتیم که اتر (ETH)، ارز دیجیتال اصلی اتریوم، با استاندارد ERC-20 همخوانی ندارد و این موضوع به این معنی است که اتر را نمی‌توان به طور مستقیم در بسیاری از اپلیکیشن‌ها و صرافی‌های غیرمتمرکز که از توکن‌های ERC-20 پشتیبانی می‌کنند، استفاده کرد. بنابراین به این درک می‌رسیم که، رپد اتر (WETH) برای حل این مشکل و افزایش همکاری بین بلاک چین‌ها توسعه یافته است.

رپد اتر چگونه کار می‌کند؟

مکانیزم رپ کردن اتر به‌صورت زیر است:

رپد کردن اتریوم
شمایی از مکانیزم رپ کردن اتر
 1. انتخاب نگهدارنده: نگهدارنده، شخص ثالث یا به‌اصطلاح یک «Custodian» است که اتر شما را نگهداری می‌کند و در ازای آن WETH به شما می‌دهد. نگه‌دارندگان می‌توانند صرافی‌های متمرکز باشند. کیف‌پول‌های چندامضایی و قراردادهای هوشمند هم می‌توانند نقش نگهدارنده را ایفا کنند.
 2. ارسال اتر به نگهدارنده: مقدار اتر موردنظر برای رپ کردن را به آدرس اترِ نگهدارنده ارسال می‌کنید.
 3. دریافت توکن رپدشده: در ازای اتر، توکن رپد اتریوم (WETH) دریافت می‌کنید.
 4. استفاده از توکن رپدشده: حالا می‌توانید از WETH در پلتفرم‌ها و برنامه‌های غیرمتمرکز استفاده کنید.

رپد اتریوم در بلاک چین اتریوم برای جابه‌جایی بین توکن‌ها در برنامه‌های غیرمتمرکز ضروری است. دلیل این امر عدم تعامل‌پذیری ذاتی بلاک چین‌ها است. بلاک چین‌های دیگر نیز ممکن است نسخه‌های خود از WETH را داشته باشند. این کار به افزایش تعامل‌پذیری بین بلاک چین‌ها و ایجاد بازارهای بزرگ‌تر برای ارز دیجیتالها کمک می‌کند.

چگونه اتر را به رپد اتر تبدیل کنیم؟

در این بخش نحوه رپ کردن اتر و آنرپدکردن آن را در صرافی غیرمتمرکز یونی‌سواپ را به‌صورت گام‌به‌گام توضیح می‌دهیم.

نحوه رپد کردن اتریوم

 1. به وب‌سایت یونی‌سواپ بروید.
 2. کیف پول خود مانند متامسک را به یونی‌سواپ وصل کنید.
 3. در قسمت «From» اتر (ETH) را انتخاب کنید.
 4. در قسمت «To» توکن WETH را انتخاب کنید.
 5. مقدار اتریومی که می‌خواهید رپد کنید را وارد کنید.
 6. روی گزینه «Swap» کلیک کنید.
 7. یک اعلان از کیف پول متامسک ظاهر می‌شود که در آن کارمزد تخمینی هزینه گس و مبلغ کل تراکنش نمایش داده می‌شود.
 8. معامله را در کیف پول خود تأیید کنید.
رپ کردن اتر و ایجاد رپد اتر در یونی سواپ
رپ کردن اتر و ایجاد رپد اتر با نماد WETH در صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ

نحوه تبدیل رپد اتر به اتر (آنرپد کردن WETH)

 1. مراحل ۱ تا ۳ را همانند بخش فوق دنبال کنید.
 2. در قسمت «From» رپد اتریوم (WETH) را انتخاب کنید.
 3. در قسمت «To» اتر (ETH) را انتخاب کنید.
 4. مقدار WETH که می‌خواهید آنرپد کنید را وارد کنید.
 5. روی گزینه «Swap» کلیک کنید.
 6. معامله را در کیف پول خود تأیید کنید.

مزایای رپد اتر

توکن رپد اتریوم (WETH) مزایای مختلفی دارد که عبارت‌اند از:

 • هزینه‌های تراکنش کمتر: می‌توان آن را با هزینه‌های کمتری نسبت به اتر بین زنجیره‌ها جابه‌جا کرد؛
 • امنیت: امنیت آن توسط همان قراردادهای هوشمندی تأمین می‌شود که اتر را پشتیبانی می‌کند؛
 • قابلیت دسترسی: در اکثر صرافی‌های غیرمتمرکز و پلتفرم‌های دیفای موجود است.

رپد اتر (WETH) نقش کلیدی در رشد فعالیت‌های حوزه امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) در بلاک چین اتریوم ایفا می‌کند. اتریوم به‌عنوان بزرگترین اکوسیستم دیفای، فراتر از ثبت و اعتبار تراکنش‌ها عمل می‌کند. WETH با افزایش قابلیت همکاری بین توکن‌ها، تسهیل تراکنش‌ها و ارائه مزایای اقتصادی، به رشد دیفای در این بلاک چین کمک می‌کند.

یکی از مزایای کلیدی رپد اتریوم، افزایش قابلیت همکاری بین توکن‌ها است. عدم تعامل‌پذیری ذاتی بلاک چین‌ها، چالشی برای برنامه‌های غیرمتمرکز محسوب می‌شود. به همین دلیل، بسیاری از آنها از کاربران می‌خواهند که اتریوم خود را به رپد اتریوم تبدیل کنند. رپد اتر به عنوان یک توکن ERC-20، به‌راحتی با سایر توکن‌های ERC-20 در برنامه‌های غیرمتمرکز مختلف قابل استفاده است.

استاندارد ERC-20 در شبکه اتریوم، یک مجموعه قوانین و مقررات است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد بدون نیاز به ایجاد بلاک چین مستقل، توکن‌های خود را روی اتریوم ایجاد کنند. این استاندارد به واسطه وجود قراردادهای هوشمند، امکان‌پذیر است.

به عنوان مزایای استفاده از استاندارد ERC-20 می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش خطا و افزایش امنیت: تضمین عملکرد صحیح توکن‌ها و تراکنش‌ها؛
 • مزایای اقتصادی: ایجاد بازاری کارآمد برای توکن‌ها، افزایش نقدینگی، کاهش کارمزد و افزایش سرعت و شفافیت تراکنش‌ها.

درمجموع، WETH و سایر توکن‌های ERC-20 نقشی کلیدی در تسهیل تعاملات و تراکنش‌ها در دنیای دیفای ایفا می‌کنند. این توکن‌ها با ارائه مزایای متعدد، به رشد و توسعه این اکوسیستم در بلاک چین اتریوم کمک می‌کنند. نمونه‌هایی از مزایای رپد اتر یا WETH و نقش آن در دیفای، عبارتند از:

 • وام‌دهی و قرض گرفتن: WETH به‌عنوان وثیقه در وام‌های دیفای قابل استفاده است.
 • معاملات: WETH به‌عنوان جفت‌ارز معاملاتی در صرافی‌های غیرمتمرکز قابل استفاده است.
 • پرداخت‌ها: WETH برای پرداخت هزینه‌ها در برنامه‌های غیرمتمرکز مختلف قابل استفاده است.

پلتفرم‌های یونی‌سواپ (Uniswap)، آوی (Aave) و میکر دائو (MakerDAO) از جمله پروژه‌هایی هستند که از توکن‌های ERC-20 و به‌خصوص WETH پشتیبانی می‌کنند.

چرا توکن‌های رپد اتر منحصربه‌فرد هستند؟

توکن‌های رپد شده مانند WETH ،WBTC و دیگر توکن‌های مشابه، نقش یک پل بین بلاک چین‌های مختلف را ایفا می‌کنند. این توکن‌ها به کاربران امکان می‌دهند تا دارایی‌های خود را در چندین زنجیره به‌طور هم‌زمان استفاده کنند. بیایید با یک مثال این موضوع را روشن‌تر کنیم:

فرض کنید شما یک سرمایه‌گذار هستید و می‌خواهید اتر (ETH) را نگه دارید. اما شما همچنین می‌خواهید از مزایای اتر در زنجیره آوالانچ (AVAX) استفاده کنید. در اینجا دو راه حل وجود دارد:

 • انتقال اتر به بلاک چین آوالانچ
 • استفاد از رپد اتریوم

انتقال اتر به بلاک چین آوالانچ

شما می‌توانید اتر خود را از زنجیره اتریوم به زنجیره آوالانچ منتقل کنید. این کار به شما امکان می‌دهد تا از اتر خود برای معامله، وام‌دهی، وام گرفتن و سایر فعالیت‌های دیفای در شبکه آوالانچ استفاده کنید. اما این راهکار معایبی هم دارد:

 • هزینه‌های تراکنش: انتقال اتر بین زنجیره‌ها می‌تواند پرهزینه باشد؛
 • امنیت: شما باید مراقب باشید که از یک پل بین بلاک چینی (بریج) معتبر برای انتقال اتر خود استفاده کنید؛
 • محدودیت‌ها: همه توکن‌ها را نمی‌توان بین بلاک چین‌ها جابه‌جا کرد.

استفاده از رپد اتریوم

رپد اتریوم (WETH)، توکنی است که قیمت آن با اتر پیوند خورده و قابلیت این را دارد که روی زنجیره آوالانچ اجرا شود. این به شما امکان می‌دهد تا از مزایای اتر در بلاک چین آوالانچ بدون نیاز به انتقال اتر خود از زنجیره اتریوم استفاده کنید.

به‌طور خلاصه، توکن‌های رپدشده (مانند WETH) به شما این امکان را می‌دهند تا از مزایای یک توکن در چندین بلاک چین به‌طور هم‌زمان استفاده کنید. این امر می‌تواند به شما کمک کند تا از سرمایه خود به طور کارآمدتر استفاده کنید و فرصت‌های جدیدی را در دنیای دیفای کشف کنید.

سوالات متداول

آیا WETH و ETH یکسان هستند؟

رپد اتر یا WETH، درواقع نسخه انعطاف‌پذیرتر و قابل‌معامله‌ با استاندارد ERC-20 از اتر یا ETH، ارز بومی شبکهٔ اتریوم است.

قیمت رپد اتر WETH چقدر است؟

قیمت رپد اتر دقیقا همان قیمت اتر ETH است.

آیا می‌توان WETH را به ETH تبدیل کرد؟

بله، به این فرآیند آنرپد کردن WETH می‌گویند. روش انجام این کار را می‌توانید در مقاله مطالعه کنید.

چرا به‌ جای اتر از رپد اتر باید استفاده کنیم؟

WETH بر خلاف ETH، از استاندارد ERC-20 پیروی می‌کند. رپد اتر به این دلیل ساخته شد که استفاده از اتر در برخی برنامه‌های دیفای امکان‌پذیر نبود. بنابراین رپد اتر ایجاد شد که به‌راحتی بتوان از آن در طیف گسترده‌ای از برنامه‌های غیرمتمرکز استفاده کرد.

جمع بندی

در این مقاله به معرفی رپد اتر و نحوه کار آن برای تعامل با سایر کوین‌ها و شبکه‌ها پرداختیم. اتر رپد شده، ابزار قدرتمندی است که مزایای قابل‌توجهی برای طیف گسترده‌ای از فعالان در شبکه اتریوم ارائه می‌دهد.

این توکن علاوه بر جابه‌جایی بین سایر شبکه‌ها، کدنویسی را برای توسعه‌دهندگان ساده‌تر می‌کند و احتمال خطاهای قراردادهای هوشمند را کاهش می‌دهد. همچنین به معامله‌گران، ماینرها و تأمین‌کنندگان نقدینگی اجازه می‌دهد تا به سایر بلاک چین‌ها با کارمزدهای تراکنش پایین‌تر دسترسی پیدا کنند. به‌طور کلی، رپد اتریوم نقش مهمی در افزایش کارایی، نوآوری و پذیرش بلاک چین اتریوم ایفا می‌کند.

[ad_2]
منبع: arzdigital.com

پیام بگذارید