تحلیل فاندامنتال چیست؟ تحلیل بنیادین (Fundamental Analysis) در ارزهای دیجیتال چه معنایی دارد؟

[ad_1]
تحلیل فاندامنتال چیست؟

دو بطری پر از مایع‌هایی بی‌رنگ و شفاف، دقیقاً مثل آب جلوی روی شما قرار دارند. از بین این ۲ بطری، در یکی آب و در دیگری سم ریخته شده است. هیچ چیزی روی آنها نوشته نشده و شما به‌شدت تشنه هستید! یا باید شانس‌تان را امتحان کنید یا تحلیل فاندامنتال بلد باشید! در واقع وقتی بفهمید تحلیل فاندمنتال چیست می‌توانید آب سالم را از سم تشخیص دهید.

در همه بازارهای مالی، چه بازارهای سنتی و چه بازارهای نوپا مثل ارزهای دیجیتال، چند روش کلی برای تحلیل وضعیت بازار و تصمیم‌گیری برای خرید یا فروش وجود دارد که یکی از مهمترین آنها تحلیل بنیادی یا همان تحلیل فاندامنتال است. در این مقاله به تعریف تحلیل فاندامنتال و مقایسه آن با دیگر انواع تحلیل می‌پردازیم.

تحلیل فاندامنتال (Fundamental Analysis) چیست؟

تحلیل فاندامنتال (Fundamental Analysis) یا تحلیل بنیادین بازار علم ارزیابی متغیرهای اقتصاد خرد و کلان، داده‌های مالی و دیگر موارد تغییرپذیر (مثل قیمت) درباره یک دارایی، مثلاً ارزهای دیجیتال، سهام و اوراق بهادار است که باعث می‌شود بتوان ارزش ذاتی (Intrinsic Value) و احتمالی آن در آینده را تعیین کرد. تحلیل بنیادین یا همان فاندامنتال توسط بنجامین گراهام (Benjamin Graham) پایه‌گذاری شد و در آن تحلیل‌گر به بررسی و تحلیل شرایط یک پروژه یا شرکت از جنبه‌های مختلف می‌پردازد و اخبار و رویدادهای مهم آن را دنبال می‌کند.

تحلیل فاندامنتال چیست؟

 آنالیز تمام جوانب و عوامل موثر بر یک پروژه یا شرکت به‌طوری که بتوان ارزش ذاتی و پتانسیل‌های بالقوه آن را تشخیص داد به عنوان تعریف تحلیل فاندامنتال شناخته می‌شود. به عنوان مثال اگر خبر پذیرش بیت کوین توسط آمازون منتشر شود و فردی احتمال دهد که قیمت بیت کوین افزایش خواهد یافت و به‌واسطه این تحلیل اقدام به خرید بیت کوین کند، او در واقع به نوعی از تحلیل فاندامنتال برای تصمیم‌گیری در مورد خرید بیت کوین استفاده کرده است.

ارزش ذاتی (Intrinsic Value) چیست؟

در علم اقتصاد و امور مالی، ارزش ذاتی یا اینترینسیک ولیو به ارزش واقعی یک شرکت، ارز دیجیتال، سهام یا هر نوع دارایی‌ای گفته می‌شود. نباید فراموش کنید که ارزش ذاتی با قیمت یک دارایی متفاوت است. مثلاً ممکن است یک ملک در حال حاضر ۱۰ میلیون تومان قیمت داشته باشد، ولی ارزش ذاتی آن با توجه به احداث یک بزرگراه در کنار آن طی دو سال آینده بسیار بیشتر از این مبلغ باشد.

ارزش ذاتی از فرمول قدر مطلق قیمت فعلی دارایی (Current Price) منهای قیمت اعمال (Strike Price) محاسبه می‌شود (IV= |S-K|). ارزش ذاتی یکی از مهمترین مواردی است که در تحلیل فاندامنتال محاسبه می‌شود و تأثیر زیادی در نتیجه تحلیل ایفا می‌کند. فراموش نکنید که محاسبه ارزش ذاتی برای هر دارایی ممکن است متفاوت باشد. 

تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال چیست؟

تحلیل فاندامنتال یا بنیادی ارز دیجیتال یک روش بالا به پایین تجزیه و تحلیل است که به بررسی عمیق تمام اطلاعات موجود از یک پروژه، کوین یا توکن گفته می‌شود. در تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال هم شاخص‌های کیفی و هم شاخص‌های کمی اقتصادی بررسی می‌شوند تا بتوان قیمت ذاتی یا همان ارزش ذاتی آن را تعیین کرد.

نقشه راه تبدیل شدن به یک تحلیل گر فاندامنتال
نقشه راه تحلیل فاندامنتال پروژه‌های ارزهای دیجیتال

تحلیل فاندامنتال در ارزهای دیجیتال گاهی اوقات ساده‌تر از تحلیل بنیادی در دارایی‌های دیگر است؛ چراکه اسناد و اطلاعات به‌واسطه آنلاین‌بودن تمام این پروژه راحت‌تر در اختیار تحلیل‌گر قرار می‌گیرند. مثلاً شما به‌راحتی می‌توانید اخبار یک پروژه، وایت پیپر، وب‌سایت و اطلاعات بلاک چین آن را دنبال کنید. این در حالی است که دسترسی به چنین اطلاعاتی برای یک سهم یا یک ملک خیلی ساده نخواهد بود.

رویکردهای تحلیل بنیادی

در تحلیل فاندامنتال، دو رویکرد اصلی وجود دارد:

  • رویکرد بالا به پایین که به معنای آن است که تحلیل‌گر اول از همه شاخص‌های اقتصاد کلان را ارزیابی می‌کند و سپس به‌صورت لایه‌لایه پایین‌تر می‌رود. مثلاً بعد از شاخص‌های کلان، شاخص‌های صنعت را مورد بررسی قرار می‌دهد و در نهایت یک شرکت خاص را زیر ذره بین می‌برد.
  • رویکرد پایین به بالا برعکس رویکرد قبلی است؛ در این حالت ابتدا به جای بررسی کلان به خرد، بررسی به‌شیوهٔ خرد به کلان انجام می‌گیرد. یعنی اول از همه شرکت، دارایی یا پروژه تحلیل می‌شود و سپس موارد کلان‌تر مثل حوزه زیر ذره بین می‌رود.

شاخص های تحلیل فاندامنتال در ارزهای دیجیتال

حالا که فهمیدیم تحلیل فاندامنتال چیست و چه رویکردهایی را شامل می‌شود، نوبت آن رسیده که ببینیم چه عواملی را باید در تحلیل‌مان بررسی کنیم و چه مواردی در این نوع از تحلیل تأثیرگذار هستند. توجه داشته باشید که در این مطلب، ترتیب شاخص‌ها دارای اهمیت نیست و بررسی تمام موارد به شما به تحلیل بهتر کمک می‌کند.

ارزش بازار (Market Cap)

ارزش بازار یا مارکت کپ حاصل ضرب تعداد توکن‌های موجود در قیمت هر واحد است؛ یعنی اگر قیمت ۴۰۰۰۰ دلار باشد و در حال حاضر ۱۹.۵ میلیون بیت کوین در چرخه باشد، ارزش بازار آن ۸۴۳ میلیارد دلار خواهد بود. ارزش بازار یک پارامتر بسیار مهم در تحلیل بنیادی به حساب می‌آید.

هر چه ارزش بازار یک ارز بیشتر باشد، احتمال وجود ریسک سرمایه‌گذاری در این دارایی کمتر خواهد بود. با این حال نباید فراموش کنید که مارکت کپ یک شاخصه است و نمی‌شود تنها با اتکا به این بخش، ارزش ذاتی آن را تعیین کرد و با چشمان بسته به‌سمت سرمایه‌گذاری رفت.

حجم معاملات (Trade Volume)

حجم معاملات یعنی مجموع ارزش توکن‌هایی طی یک بازهٔ خاص (مثلاً روزانه) معامله می‌شوند. حجم معاملات رابطه مستقیمی با تقاضا دارد. هر چه حجم معاملات بیشتر باشد، نشان‌دهنده تقاضای بالاتر خواهد بود. ولی داستان به همین سادگی‌ها نیست.

در بازاری مثل بازار کریپتو، دستکاری حجم برای توکن‌هایی نوپا کار خیلی سختی نیست؛ به همین خاطر با وجود اهمیت بالای حجم معاملات در تحلیل بنیادی، نباید به‌عنوان یک عامل ایزوله به آن نگاه کرد.

پایین بودن مقدار حجم معاملات این مشکل را برای شما بوجود می‌آورد که در صورت خرید آن ارز، از آنجایی‌ که حجم خرید و فروش‌های روزانه آن پایین است، اگر قصد فروشش را داشته باشید، با مشکل مواجه شوید که به آن مشکل نقدشوندگی می‌گویند.

اخبار

هر چقدر از اهمیت اخبار پیرامون یک پروژه یا ارز دیجیتال در تحلیل فاندامنتال بگوییم، کم است. مثبت و منفی‌بودن اخبار یک پروژه تأثیری بسیار زیادی روی رفتارهای قیمت آن در کوتاه‌مدت و میان‌مدت دارد. مثلاً بعد از هر خبر مهمی که به‌نفع بیت کوین باشد، قیمت آن بالا می‌رود و بعد از انتشار اخبار هک صرافی‌ها، بازار ارزهای دیجیتال هم سقوط می‌کند.

اخبار در هر بازاری جزو اثرگذارترین مکانیزم‌ها به حساب می‌آیند و به همین دلیل نباید از آنها غافل شد. از همین رو پیشنهاد می‌کنیم همواره نگاهی به بخش اخبار فوری ارزهای دیجیتال بی‌اندازید تا از جدیدترین اخبار این حوزه آگاهی پیدا کنید. 

پارامتر FCAS

افکَس (FCAS) یا Fundamental Crypto Asset Score امتیاز پروژه‌ها از نظر فاندامنتال است که با در نظر گرفتن پارامترهای مختلفی تعیین می‌شود. این امتیازدهی به صورت نسبی و مقایسه ای بین پروژه های مختلفی انجام می شود. امتیازدهی در پارامتر FCAS به این صورت است که در ابتدا بازه امتیازدهی را ۱۰۰۰-۰ در نظر گرفته و سپس این بازه به پنج دستهٔ عالی، خوب، متوسط، احتیاط و متزلزل تقسیم می‌شود.

شاخص‌های FCAS عبارتند از:

  • فعالیت کاربران در شبکه‌های اجتماعی
  • عملکرد برنامه‌نویسان پروژه
  • تغییرات کد
  • مشارکت جامعه توسعه‌دهندگان

بیشتر بخوانید: شاخص فاندامنتال یا FCAS چیست؟

نقشه راه (Roadmap)

رودمپ یا نقشه راه (Roadmap)، یک جدول، شکل گرافیکی یا نموداری زمانی است که نشان می‌دهد یک پروژه در چه تاریخ‌هایی قرار است چه کارهایی انجام دهد. نقشه راه در واقع برنامه‌ریزی یک کسب و کار برای رسیدن به یک هدف مشخص است. نقشه‌های راه معمولاً در بازه‌های شش الی یک ساله تدوین و منتشر می‌شوند.

پروژه‌هایی که نقشه راه خود را به روز رسانی نمی‌کنند، به برنامه‌هایی که در گذشته تعهد کرده بودند، عمل نکرده‌اند و یا با تاخیرهای طولانی انجام داده‌اند، و در طول این تاخیرهای طولانی نیز آپدیتی برای انجام آن ارائه نداده‌اند، نمی‌توانند گزینه‌های خوبی برای سرمایه‌گذاری باشند.

تیم توسعه پروژه

تیم توسعه پروژه مثل نقاش یک نقاشی است. هر چه نقاش کاربلدتر باشد، احتمالاً اثر کار او هم باکیفیت‌تر خواهد بود. وقتی یک تیم قوی یک پروژه را راه‌اندازی می‌کنند، احتمال موفقیت آن هم ناخودآگاه بالاتر می‌رود. نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که تیم توسعه در پروژه‌های بلاک چینی اهمیت بسیاری دارد، چراکه بسیاری از هک‌ها به‌واسطه کدهای برنامه‌نویسی ضعیف رخ می‌دهند.

اگر یک تیم قوی پشت توسعه یک پروژه باشد، احتمال خوب‌بودن پروژه هم بالاتر می‌رود و شما می‌توانید با خیال راحت‌تری نسبت به خرید و سرمایه‌گذاری رو آن اقدام کنید. 

رقبا

چند پروژه مشابه پروژه مد نظر شما وجود دارد؟ در کدام زمینه‌ها قوی‌تر هستند؟ آیا پروژه‌ای که می‌خواهید روی آن سرمایه‌گذاری کنید مشکلات نمونه‌های قبلی را برطرف کرده است؟ اینها سؤالاتی است که در زمان بررسی رقبا باید آنها را پاسخ دهید.

به علاوه، رقبای بیشتر یعنی عرضه بیشتر و اگر تقاضا به اندازهٔ این عرضه نباشد، احتمال شکست یک پروژه یا یک کلاس از پروژه‌ها بیشتر خواهد بود. از همین رو، همیشه در تحلیل فاندامنتال رقبای یک پروژه را بررسی کنید.

اقتصاد توکنی یا توکنومیکس (Tokenomics)

یک عامل بسیار مهم دیگر توکنومیکس یا اقتصاد توکنی است. اقتصاد توکنی یعنی نحوه توضیع، تخصیص و ارائه توکن‌ها روی شبکه و به آدرس‌های مختلف. آیا پروژه مد نظر شما توکن سوزی دارد؟ توکن‌های جدید چطور ساخته می‌شوند؟ آیا تعداد توکن‌ها محدود است؟

سؤالات این چنینی به شما کمک می‌کند که داده‌های عددی بسیاری را وارد معادلات خود کنید. مثلاً اگر هیچ توکن جدیدی قرار نیست وارد شبکه شود، پس عرضه آن محدود خواهد بود، این موضوع گرچه یک شاخصهٔ مثبت از نظر قیمت به حساب می‌آید، اما کاربرد توکن پروژه را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

زیرساخت‌های فنی مثل نحوه استخراج

با مقایسه قیمت ارزهای دیجیتالی که قابلیت استخراج دارند (مثل ارزهای مبتنی بر اثبات انجام کار PoW) با مقدار هزینه‌ای که برای استخراج آنها لازم است، می‌توان جنبه دیگری از قابلیت‌ رشد بالقوه پروژه‌های مختلف را بررسی کرد.

اگر هزینه‌ای که برای استخراج یک ارز مصرف می شود در مقایسه با قیمت آن ارز به صرفه نباشد، ماینرها مایل به استخراج آن ارز نخواهند بود و با کاهش استخراج ارزهای دیجیتال توسط ماینرها، قیمت آنها وارد یک روند نزولی خواهد شد.

کاربرد

بررسی کاربردهای یک پروژه باید خیلی دقیق انجام شود، زیرا بسیاری از پروژه‌ها کاربردهای مختلفی را برای پروژه‌های خود ارائه می‌دهند که ارزشمند نیستند. کاربردهای ارائه شده فقط زمانی دارای ارزش خواهند بود که در پاسخ به یک نیاز واقعی ارائه شده باشند و همچنین نوآورانه باشند. مثلاً یک توکن ادعا می‌کند که قرار است فقر را ریشه‌کن کند! شما می‌دانید که این شدنی نیست، در نتیجه این کاربرد از همان ابتدای کار رد می‌شود.

در بررسی کاربردهای یک پروژه باید از خود بپرسیم، آیا کاربرد و راه‌حل ارائه شده در پاسخ به یک نیاز و مشکل واقعی ارائه شده؟ و‌ یا اعضای تیم آن، با ارائه یک مشکل کاذب و ساختگی سعی در ارائه راه‌حلی غیرکاربردی برای آن داشته‌اند؟

وضعیت لیست‌شدن روی صرافی‌ها

شرکای تجاری

چک‌کردن این موضوع که ارز مد نظر شما در کدام یک از صرافی‌ها لیست شده و معامله می‌شود، وظیفه یک تحلیل فاندامنتال است. شما باید پیش از تصمیم‌گیری در مورد وضعیت یک پروژه، مطمئن شوید که ارز مدنظرتان روی صرافی‌های معتبر لیست شده یا قرار است لیست شود.

مثلاً‌ ممکن است یک ارز دیجیتال پیش از عرضه رسمی، روی صرافی‌های مطرح لیست شده باشد (ولی معاملاتش آغاز نشده باشد). قطعاً چنین پروژه‌ای اعتبار بیشتری نسبت به پروژه‌های دیگر دارد. فراموش نکنید که همه ارزها حداقل در یک صرافی اضافه می‌شوند ولی اعتبار خود صرافی نیز دارای اهمیت بسیار بالایی است. 

قراردادهای همکاری پروژه‌ها با شرکت‌های بزرگ و مشهور می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی هم به صورت کوتاه‌مدت و هم بلند مدت داشته باشد. وجود همکاری‌ با شرکت‌های بزرگ از این جهت که می‌تواند تحقق اهداف و برنامه‌های ترسیم شده و وعده های داده‌شده توسط اعضای تیم را تا حد زیادی تضمین کند، اعتبار زیادی به پروژه‌ها می‌دهد. بنابراین در بررسی پروژه ها حتما به همکاری‌هایی که آن پروژه با سایر شرکت‌ها داشته توجه می‌کنیم.

پارامتر بازگشت سرمایه (ROI)

درصد بازگشت سرمایه که به اختصار به آن ROI می‌گویند، مقدار سود حاصل از یک ارز دیجیتال بر اساس تغییرات قیمتی آن از ابتدای راه‌اندازی (با قیمت ICO) (یا اولین قیمت معامله آن) تا قیمت کنونی آن را بررسی می‌کند.

برای محاسبه نرخ بازگشت سرمایه، ابتدا اختلاف قیمت اولیه نسبت به قیمت ثانویه را محاسبه کنید و در نهایت آن را تقسیم بر قیمت اولیه کنید. در نهایت با ضرب‌کردن آن در عدد ۱۰۰، نرخ بازگشت سرمایه شما مشخص می‌شود. فراموش نکنید که این عدد در صورتی که دارایی شما ضررده باشد، منفی خواهد بود.

پارامتر NVT یا ارزش شبکه نسبت به میزان تراکنش‌ها

نسبت ارزش کل شبکه به حجم تراکنش‌های آن (ارزش شبکه تقسیم بر ارزش کل تراکنش‌ها)، پارامتری به نام NVT را می‌سازد. این پارامتر می‌تواند برای هر ارزی با تقسیم ارزش شبکه آن (مارکت‌کپ یا ارزش کل آن) بر حجم تراکنش‌های ۲۴ ساعته آن به دست آید. هدف از محاسبه NVT این است که بتوانیم ببینیم نسبت ارزش کل شبکه به فعالیت‌های افراد شرکت کننده در شبکه به عنوان سرمایه گذار به چه صورت است.

تحلیل این پارامتر به این صورت است که وقتی پارامتر NVT برای ارزی بالا باشد، نشان می‌دهد که ارزش شبکه (Network Value) که معادل مارکت‌کپ آن است، بر حجم معامله شده غلبه دارد. این اتفاق غالباً زمانی می‌افتد که قیمت به صورت حبابی بالا رفته و بی‌ثبات است. پایین بودن پارامتر NVT، به معنای اختلاف کم بین مارکت کپ و حجم تراکنش‌های روزانه است. هنگامی که حجم تراکنش‌های روزانه در مقایسه با مارکت‌کپ ارزی بالا باشد، به این معناست که فعالیت سرمایه‌گذاران آن ارز بسیار زیاد است و می‌تواند به عنوان یک سیگنال صعودی تلقی شود.

تفاوت تحلیل بنیادین با انواع تحلیل‌ها

تحلیل فاندامنتال چیست؟ تحلیل بنیادین (Fundamental Analysis) در ارزهای دیجیتال چه معنایی دارد؟

تحلیل فاندامنتال چه فرفی با تحلیل تکنیکال (Technical Analysis) دارد؟

تحلیل فاندامنتال بر عواملی تمرکز دارد که به بنیاد یک پروژه یا یک دارایی مربوط می‌شود و تأثیر مستقیمی بر ارزش آن دارد. این عوامل شامل اهداف پروژه، برنامه‌های توسعه آتی، تیم، توکنومیکز، داده‌های درون‌زنجیره‌ای، اقتصاد کلان و غیره می‌شود. یک تحلیلگر فاندامنتال با بررسی این عوامل به‌دنبال یافتن ارزش ذاتی یک پروژه یا دارایی می‌گردد.

در مقابل، تحلیل تکنیکال تنها بر الگوهای قیمتی گذشته تمرکز دارد. تحلیلگران تکنیکال معتقدند که از این الگوها می‌توان برای پیش‌بینی قیمت در آینده استفاده کرد. آنها با استفاده از ابزارها و تکنیک‌های مختلف مانند نمودارها، میانگین متحرک‌ها، الگوهای قیمتی و اندیکاتورها به‌دنبال شناسایی حرکت بعدی قیمت هستند.

درمجموع می‌توان گفت که تحلیل فاندامنتال بر عوامل بنیادی یک پروژه تمرکز دارد، اما تحلیل فاندامنتال بر الگوهای قیمتی گذشته. هدف تحلیل فاندامنتال، تعیین ارزش ذاتی یک دارایی است، در حالی که هدف تحلیل تکنیکال پیش‌بینی قیمت در آینده است. همچنین این نکته هم باید یادآور شد که تحلیل فاندامنتال معمولاً برای سرمایه‌گذاری‌های میان‌مدت الی بلندمدت استفاده می‌شود. درحالی که تحلیل تکنیکال برای سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت و میان‌مدت.

تحلیل بنیادین چه فرقی با تحلیل سنتیمنتال (Sentimental Analysis) دارد؟

تحلیل سنتیمنت یا تحلیل احساسات، همان طور که از اسمش پیداست، بر احساسات و نگرش افراد به یک پروژه یا دارایی تمرکز دارد. برخی از منابع، تحلیل فاندامنتال و سنتیمنت را ۲ رویکرد متفاوت در نظر می‌گیرند. اما اگر بخواهیم کمی جزئی‌تر به قضیه نگاه کنیم، تجریه‌وتحلیل احساسات و نگرش افراد را می‌توان بخشی از تحلیل فاندامنتال یک پروژه به شمار آورد.

دلیل آن این است که شما برای تحلیل سنتیمنت یک پروژه نیازمند بررسی عواملی مثل سوشال مدیا، داده‌های درون‌زنجیره‌ای، سرمایه‌گذاران، اخبار و رویدادهای اقتصاد کلان هستید. این عوامل خود بخشی از تحلیل فاندامنتال یک پروژه یا دارایی به شمار می‌روند.

اخبار و رویدادهای منتشر شده از یک پروژه منعکس‌کننده اتفاقاتی است که برای بنیاد یک پروژه رخ می‌دهد. بدین ترتیب، تحلیل سنتیمنت را می‌توانیم زیرمجموعه‌ای از تحلیل فاندامنتال به‌شمار بیاوریم که در آن شما نیازمند بررسی رویدادهای و اتفاقات یک پروژه یا دارایی هستید که نگرش و احساسات معامله‌گران را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

بهترین سایت‌ها و منابع برای تحلیل فاندامنتال

حالا که فهمیدیم تحلیل فاندامنتال چیست، نوبت به بهترین سایت‌ها و منابع برای استفاده در تحلیل‌هایمان می‌رسیم.

بهترین سایت تحلیل فاندامنتال

لونار کراش (Lunar Crush)

لونارکراش (Lunarcrush.com) یک ابزار همه‌فن‌حریف در بازار ارزهای دیجیتال و تحلیل فاندامنتال در این بازار به حساب می‌آید. لونارکراش با استفاده از داده‌هایی مثل احساسات کاربران در شبکه‌های اجتماعی نظیر توییتر، یک تحلیل کلی از ذهنیت کاربران ارائه می‌کند.

پیش‌بینی ترندها و بررسی فعالیت افرادی که یک پروژه خاص را دنبال می‌کنند از جمله دیگر قابلیت‌های لونار کراش است. رابط کاربری این ابزار بسیار ساده است. نقطه ضعف این ابزار برای کاربران ایرانی قیمت بالا برای نسخه غیررایگان است. شایان ذکر است که بسیاری از قابلیت‌ها مثل رتبه‌بندی احساسات در شبکه‌های اجتماعی رایگان است.

کرانچ بیس (CruchBase)

یک ابزار بسیار جالب در دنیای استارت‌آپ‌ها و پروژه‌های مختلف کرانچ بیس (Crunchbase.com) نام دارد. در این ابزار می‌توانید کلیات بسیار جالبی از یک پروژه به دست بیاورید. تنها کافی است اسم پروژه یا شرکتی که مسئول توسعه ارز دیجیتال مد نظرتان است را وارد کنید و تمام اطلاعات موردنیازتان را پیدا کنید.

مشاهده اخبار پیرامون یک پروژه، وضعیت سرمایه‌گذاران و ترندهای بازارهای مختلف از جمله قابلیت‌های ارزشمند این ابزار است. کرانچ بیس نیز مثل لونار کراش یک نسخه رایگان و یک نسخه پریمیوم دارد.

اینوستینگ (Investing)

اینوستینگ (Investing.com) ابزاری است که برای رصد اقتصاد کلان طراحی شده است. داده‌‌های این وب‌سایت به‌روز است و می‌توانید اخبار و مقاله‌های پیرامون یک سهام را به‌صورت کامل در آن رصد کنید. 

اینوستینگ هم یک نسخه رایگان و یک نسخه غیررایگان دارد. برای خواندن برخی مقاله‌های تحلیلی خاص یا استفاده از شاخص‌ها و ابزارهای این وب‌سایت باید نسخه پریمیوم را خریداری کنید.

گلسنود (Glassnode)

گلسنود (Glassnode.com) را می‌توان یک ابزار جامع برای تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال به حساب آورد. داده‌های به‌روز و آنی از بازار ارزهای دیجیتال، داده‌های آنچین (On-chain) و انواع و اقسام نمودارها برای تحلیل بنیادین از جمله قابلیت‌های گلسنود است.

همانند سایر ابزارها، برای استفاده از امکانات گلسنود نیز باید حساب پریمیوم تهیه کنید. در نسخه رایگان، تنها یک سری قابلیت‌های محدود مثل مشاهده نمودارهای ساده و دسترسی به مقاله‌های گلچین‌شده امکان‌پذیر است.

کوین مارکت کل (CoinmarketCal)

کوین مارکت کل (Coinmarketcal.com) همان طور که از اسمش پیداست، ماشین حساب (Calculator) بازار ارزهای دیجیتال و به عبارتی ماشین حساب تحلیل فاندامنتال به حساب می‌آید. رابط کاربری ساده به شما امکان می‌دهد که هر چیزی که دنبالش می‌گردید را خیلی ساده و سریع پیدا کنید.

مشاهده آخرین تقویم رویدادهای حوزه ارزهای دیجیتال، ایردراپ‌ها، برنامه‌های تشویقی و چندین قابلیت دیگر از جمله مواردی است که می‌توانید در کوین مارکت کل پیدا کنید. دسترسی به تمام امکانات این وبسایت هم نیازمند تهیه حساب پریمیوم است. 

 چین بروکر (Chain Broker)

در وب‌سایت چین بروکر (Chainbroker.io) داده‌های حرفه‌ای مثل سرمایه‌گذاری‌های روی پروژه‌های بلاک چینی را پیدا می‌کنید. پروژه‌های داغ، پلتفرم‌های داغ و دسته‌بندی‌های مختلف ارزهای دیجیتال از جمله امکانات چین بروکر به حساب می‌آید.

نمودارهای ساده‌تر مثل دامیننس ارزهای دیجیتال، آخرین برنامه‌های جذب سرمایه و TVL‌هم از جمله امکاناتی است که در چین بروکر پیدا می‌کنید. 

مساری (Messari)

در وبسایت مساری (Messari.io) هر تحلیل پیچیده و نایابی که بخواهید پیدا می‌شود. انواع و اقسام نمودارها در این وبسایت گنجانده شده است که می‌توانید در نسخه‌های مختلفی به آنها دسترسی داشته باشید. 

در حال حاضر می‌توانید یک نسخه رایگان ۷ روزه از این ابزار را تهیه کنید. مساری جزو ابزارهای نسبتاً گران‌قیمت بازار به حساب می‌آید و شما برای هر ماه استفاده از آن ملزم به پرداخت ۹۹ دلار هستید. 

دون آنالیتیکس (Dune Analytics)

مهمترین امکانی که دون آنالیتیکس (DuneAnalytics) در اختیار شما قرار می‌دهد، امکان مصورسازی داده‌ها با استفاده از بیشمار نمودار است. کاربران در این پلتفرم داشبورد می‌سازند و شما می‌توانید از آنها برای تحلیل‌های خود استفاده کنید.

این ابزار برای کسانی که به‌دنبال داده‌های آنچین هستند بسیار کاربردی است. پیشنهاد می‌کنیم حتماً سری به این وب‌سایت بزنید. فراموش نکنید که دون آنالیتیکس برای کاربرانی که دانش ابتدایی تحلیل فاندامنتال را ندارند تا حدی پیشرفته است. 

کوین گکو (CoinGecko)

کوین گکو (Coingecko.com) وب‌سایتی شبیه به کوین مارکت کپ است. در این وب‌سایت ارزهای دیجیتال مختلف و پروژه‌ها بر اساس کاربرد و کلاس‌شان دسته‌بندی شده‌اند. مثلاً می‌توانید از بین دسته‌بندی‌های NFTها، ارزهای دیجیتال، توکن‌های روی اتریوم و … دسته‌بندی مدنظرتان برای تحلیل را انتخاب کنید.

نمودارهای تکنیکال و فاندامنتال مختلف از جمله امکانات کوین گکو است. توجه داشته باشید که کوین گکو اطلاعات ابتدایی را در اختیارتان قرار می‌دهد و تنها برای مشاهده اطلاعاتی مثل تیم پروژه، وب‌سایت آنها و اطلاعات این چنینی مناسب است. 

سؤالات متداول

تحلیل فاندامنتال در ارزهای دیجیتال چیست؟

تحلیل فاندامنتال یا تحلیل بنیادین در بازار کریپتو به بررسی جنبه‌های بنیادین یک پروژه بلاک چینی اشاره می‌کند. طبق این رویکرد شما می‌توانید با بررسی شاخص‌هایی مثل اخبار پیرامون آن، جذب سرمایه‌ها، TVL و بسیاری از شاخص‌های دیگر، ارزش ذاتی آن را پیش‌بینی کنید.

معایب تحلیل فاندامنتال چیست؟

دقت تحلیل بنیادین به عمق بررسی‌های شما و داده‌های موجود وابسته است. در برخی موارد تخمین ارزش ذاتی یک پروژه با داده‌های موجود کار بسیار سختی است و در نهایت نیز ممکن است تحلیل شما اعتبار کافی را نداشته باشد.

آیا تحلیل فاندامنتال قابل اتکاست؟

تجربه نشان می‌دهد که در بازاری مثل ارزهای دیجیتال تحلیل فاندامنتال یک گزینه جذاب برای تحلیل‌گران است. استفاده از این تحلیل در کنار تحلیل تکنیکال می‌تواند نتایج مطلوبی را برای سرمایه‌گذاران ایجاد کند.

The post تحلیل فاندامنتال چیست؟ تحلیل بنیادین (Fundamental Analysis) در ارزهای دیجیتال چه معنایی دارد؟ appeared first on ارزدیجیتال.

[ad_2]
منبع: arzdigital.com

پیام بگذارید