افزایش سطح مشارکت شرکت‌های توانمند در توسعه هوش مصنوعی با ابزار معافیت مالیاتی


معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور با بیان اینکه در موضوع حمایت اعتبار مالیاتی به دنبال این هستیم که بتوانیم تحولی در حوزه تحقیق و توسعه کشور ایجاد کنیم و سطح تحقیق و توسعه دست کم یک و نیم درصد ارتقاء پیدا کند، گفت: تلاش می‌کنیم با استفاده از ابزار اعتبار مالیاتی، مجموعه‌های توانمند را پای کار بیاوریم و خوشبختانه توافقاتی در این زمینه صورت گرفته است و دولت نیز ۳ هزار میلیارد تومان به این حوزه اختصاص داده است.

به گزارش ایسنا، روح‌الله دهقانی فیروزآبادی در مراسم انعقاد این موافقت‌نامه اظهار کرد: اعتبار مالیاتی فرصت‌های بسیار خوبی در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهد تا زمینه را برای تحقیق و توسعه فراهم کنند. این ظرفیت برای شرکت‌هایی که آشنایی کمتری با اهمیت تحقیق و توسعه و اقتصاد دانش‌بنیان دارند به عنوان یک مشوق عمل می‌کند، اما از مجموعه‌های توانمند که به اهمیت موضوع آگاه هستند و در فضای فناوری زیست می‌کنند، انتظار می‌رود که گام‌های جدی را در مسیر تحقیق و توسعه فناوری بردارند و با سرمایه‌گذاری قابل توجه در این عرصه، پیشگام باشند.

وی افزود: در موضوع حمایت اعتبار مالیاتی به دنبال این هستیم که بتوانیم تحولی در حوزه تحقیق و توسعه کشور ایجاد کنیم و سطح تحقیق و توسعه دست کم یک و نیم درصد ارتقاء پیدا کند، اما این فرآیند باید بر مبنای یک آرامش تثبیت کننده با برنامه‌ریزی دقیق، قدم به قدم و با یک سقف مشخص پیش برود.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور با تأکید بر ضرورت نگاه کلان در حمایت از توسعه زیرساخت‌ها و ابزارهای هوش مصنوعی، گفت: معتقدم کشور برای تخصیص حمایت‌های دولتی، توان‌ و ظرفیت محدودی دارد و چاره‌ای نداریم جز آن‌که به جای ایجاد مجموعه‌های متعدد و یا حمایت‌های پراکنده، حمایت‌ها را تجمیع کرده یک زیرساخت جامع ایجاد کنیم. با همین نگاه و یک رویکرد حکمرانی و مدیریتی، طی پیگیری‌های متعدد مرکز هوش مصنوعی راه افتاد و تمام تمرکز بر این بوده است که این مرکز، چابک و کوچک باشد و به عنوان یک مرکز ملی، فراتر از معاونت علمی عمل کند و به معنای واقعی، مرکزی باشد که قرار است امور مدیریتی هوش مصنوعی را عهده‌دار باشد.

دهقانی فیروزآبادی با بیان این‌که ساختار مرکز ملی هوش مصنوعی طوری برنامه‌ریزی شده که توسعه این فناوری در چهار لایه اصلی دنبال شود، افزود: لایه نخست، شامل زیرساخت‌های پردازشی و مدل‌های زبانی بزرگ هوش مصنوعی است؛ این لایه باید توسط بخش خصوصی مانند اپراتورهای تلفن همراه دنبال شود. تلاش می‌کنیم با استفاده از ابزار اعتبار مالیاتی، مجموعه‌های توانمند را پای کار بیاوریم و خوشبختانه توافقاتی در این زمینه صورت گرفته است و دولت نیز ۳ هزار میلیارد تومان به این حوزه اختصاص داده که کماکان قابلیت جذب اعتبار دارد تا در فرم خصوصی و هم‌راستا با سیاست‌های حکمرانی، لایه خدمات توسعه پیدا کند.

وی لایه دوم را لایه داده عنوان کرد و افزود: این لایه شامل زیرساخت‌های تامین، گردآوری، مرتب‌سازی، برچسب‌گذاری و خود داده است. از جمله راه‌اندازی دیتاسنتر و سایر خدمات داده را مدیریت می‌کند که لازم است یک نهاد حاکمیتی و توانمند مانند همین مرکز ملی، کار داده را انجام دهد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به شکل‌گیری پلتفرم‌های تخصصی در لایه سوم سیاستی مرکز ملی هوش مصنوعی، گفت: در لایه سوم، پلتفرم‌های تخصصی توسعه می‌یابند و در این راستا تلاش می‌کنیم پلتفرم‌های تخصصی هوش مصنوعی متصل را در صنعت چهار، صنعت و معدن، سلامت و پزشکی، صنعت مالی ایجاد کنیم. در اپراتوری هریک از این چهار پلتفرم از نقش آفرینی نهادهای مرتبط و اثرگذار حمایت می‌کنیم.

دهقانی فیروزآبادی افزود: در لایه چهارم نیز شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور، استارتاپ‌ها و دانشگاه‌ها نقش‌آفرینی می‌کنند و از زیرساخت‌های هوش مصنوعی در جهت توسعه این فناوری و توسعه ابزارهای آن بهره می‌برند؛ در قالب این مدل تعریف شده برای مرکز ملی هوش مصنوعی در تمامی لایه‌ها آمادگی حمایت و همکاری داریم.

وی با اشاره به ضرورت تربیت نیروی انسانی متخصص اظهار کرد: ۱۰۰ دوره آموزشی تخصصی حمایت می‌شوند تا زمینه تربیت نیروی انسانی فراهم شود. به دنبال استقلال و ‌امنیت داده هستیم و این توافق‌نامه نقطه شروع خوبی است که امیدوارم با عزمی که در این شرکت، مرکز ملی هوش مصنوعی و معاونت توسعه فناوری‌های راهبردی وجود دارد، یک تحول جدی در این حوزه اتفاق بیفتد.

بر اساس این موافقت‌نامه همکاری منعقد شده، موضوعاتی چون زیرساخت‌های رایانش ابری، ایجاد و بهینه‌سازی زیرساخت‌های پردازش و ذخیره‌سازی داده در مقیاس بزرگ، افزایش قابلیت دسترسی و کارایی سیستم‌های مبتنی بر ابر، ایجاد پلتفرم‌های مدیریت داده برای تجمیع، تحلیل و به اشتراک‌گذاری داده‌ها، تسهیل در تصمیم‌گیری‌های مبتنی بر داده، افزایش دسترسی و فهم عمومی نسبت به هوش مصنوعی، برگزاری برنامه‌های آموزشی، کارگاه‌ها و رویدادهای ترویجی، توانمندسازی نیروی کار، ارائه برنامه‌های آموزشی و توسعه مهارت‌های مرتبط با هوش مصنوعی و فناوری اطلاعات، اجرای پروژه‌ها و راهکارهای مبتنی بر هوش مصنوعی در صنایع کلیدی به‌ویژه صنایع مالی، معدنی، انرژی و حمل و نقل، افزایش بهره‌وری و نوآوری، امنیت سایبری و مبارزه با فساد و رونق کسب‌وکارهای نوپا در دستور کار قرار دارد.

در راستای این موافقت‌نامه همکاری، استفاده از اعتبار مالیاتی این شرکت‌ دانش‌بنیان و سایر شرکت‌های گروه مالی با همکاری معاونت علمی حداقل به میزان سالانه ۵۰۰ میلیارد تومان در دستور کار قرار گرفته است و از ظرفیت اعتبار مالیاتی شرکت فناپ مطابق با دستورالعمل اجرایی بند ت ماده ۱۱ قانون جهش تولید دانش‌بنیان تا سقف سالانه ۲۰۰ میلیارد تومان بهره‌برداری خواهد شد.

این شرکت در قالب این موافقت‌نامه ضمن ایجاد و توسعه زیرساخت رایانش ابری به منظور ارائه بستر محاسباتی مقیاس‌پذیر و امن برای پردازش کلان‌داده‌ و پشتیبانی از برنامه‌ها و خدمات هوش مصنوعی، زمینه را برای ارائه طیف متنوعی از خدمات پردازش ابری با قیمتی مقرون به صرفه برای تسهیل پیاده‌سازی و استقرار روش‌های نوین یادگیری ماشین فراهم می‌کند.

به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، همچنین ضمن ایجاد بستر تجاریسازی هوش مصنوعی در صنایع کلیدی از جمله تحلیل پیش‌بینی‌کننده و تصمیم‌گیری، خودکارسازی فرآیندها برای کاهش هزینه‌ها، رباتیک صنعتی و خدماتی، چت‌بات‌های هوشمند و سیستم‌های توصیه‌کننده، استخراج دیجیتال مبتنی بر هوش مصنوعی و … زمینه را برای ارتقای آگاهی یک میلیون نفر از مفاهیم و فرصت‌های شغلی در اقتصاد دیجیتال تا پنج سال آینده فراهم کرده و ارائه آموزش‌های لازم را به ۴۰۰ هزار نفر در زمینه مهارت‌های مقدماتی مورد نیاز در اقتصاد دیجیتال و همچنین ۱۲۰ هزار نفر در زمینه‌های تخصصی‌تر مانند هوش مصنوعی، بلاک چین و اینترنت اشیاء فراهم خواهد کرد.

انتهای پیام


منبع: www.isna.ir

پیام بگذارید