۱۲۴ هزار واحد مسکن مهر باقی مانده تا پایان سال آینده به اتمام می‌رسد


 ابوالفضل نوروزی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی و مهدیار اسماعیلی رئیس صندوق ملی مسکن در برنامه گفت وگوی ویژه خبری امشب ۲۴ اسفند ماه به تشریح آخرین وضعیت پروژه‌های مسکن مهر و نهضت ملی مسکن پرداختند.

 ابوالفضل نوروزی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه وشهرسازی با بیان اینکه ۲۴۰ تا ۲۵۰ هزار واحد مسکن مهر از دولت‌های قبلی به دولت سیزدهم رسید گفت: تا به امروز از این تعداد ۱۲۴ هزار واحد در کل کشور به بهره برداری رسیده و ۱۲۴ هزار واحددیگر باقی مانده است که به مردم قول می دهیم تا پایان سال آینده کل پرونده مسکن مهر را در شهر‌های مختلف ببندیم.

او ادامه داد:  در حال حاضر پیشرفت فیزیکی ۶۸ هزار واحد مسکن مهر  به ۷۵ درصد رسیده و ۳۰ هزار واحد از آنها مشکلات حقوقی و تعاونی دارند که از طریق وزارت تعاون و سازمان ملی زمین پیگیر رفع مشکلات آنها هستیم.

نوروزی با بیان اینکه  دلیل اصلی عدم پیشرفت و تکمیل واحد‌های مسکن مهر آن بود که دولت در گذشته در پروژه‌های مسکونی نقش پیمانکار را داشت گفت: در صورتی که اگر خود مردم کارفرما شوند، سرعت اجرای پروژه‌ها دوبرابر می‌شود و در این بخش دولت باید خود نظارت بر پروژه‌ها را برعهده بگیرد تا سرعت اجرا افزایش یابد.

او ادامه داد: بلند مرتبه سازی پروژه‌های مسکن مهر باعث شده بود که تورم بر این پروژه‌ها غالب شود تا سرعت اجرای پروژه‌ها طولانی‌تر شود. چراکه هرچه تعداد طبقات بیشتر شود سرعت ساخت کندتر می شود. اما در پروژه‌های نهضت ملی مسکن از تجربه‌های مسکن مهر استفاده کردیم و بلند مرتبه سازی را کنار گذاشتیم.

وی با بیان اینکه در شهر جدید پردیس با پیمانکاران کم کار و متخلف برخورد کردیم گفت: در حوزه نظارتی با تشکیل کمیته‌هایی به صورت روزانه و مستمر پیگیر اتمام پروژه‌های نهضت ملی مسکن هستیم و امیدواریم با تزریق منابع مالی کافی بتوانیم این پروژه‌ها را هرچه سریعتر به اتمام برسانیم.

 ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد  نهضت ملی مسکن درحال ساخت است

نوروزی گفت:  ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد  نهضت ملی مسکن در سراسر کشور درحال ساخت است که از این تعداد ۴۰۰ هزار واحد در قالب واگذاری زمین به متقاضیان درحال اجرا است و در این طرح‌ها خود مردم کارفرما هستند و با حضور خود مردم روند اجرای پروژه‌ها بسیار خوب در حال پیشرفت است. هرجا که به مردم اعتماد شد کار‌ها به خوبی پیشرفت کردند.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه وشهرسازی با بیان اینکه در روستا‌ها برای اولین بار اقدام به واگذاری زمین برای مهاجرت معکوس کردیم گفت: زمین حدود ۶۰۰ هزار متقاضی در این بخش تامین شده است و در حال حاضر به ۷۶ هزار نفر زمین واگذار شده است همچنین برای ۶۶۲ هزار متقاضی در قالب قرارداد‌های سه جانبه اقدام به ساخت پروژه‌های نهضت ملی مسکن کرده ایم و حدود ۲۳۰ هزار واحد هم در قالب تفاهم نامه با نیرو‌های مسلح اراضی واگذار و ساخت پروژه‌ها آغاز می‌شود. درهمین رابطه روز شنبه جلساتی با نیرو‌های مسلح برگزار خواهیم کرد.

او گفت: در حوزه نوسازی بافت‌های فرسوده هم در حال حاضر ۲۴۶ هزار واحد مسکونی در قالب بسته‌های تشویقی و در قالب طرح‌های کلید به کلید و کلید به زمین در حال انجام است. همچنین در حوزه مسکن روستایی هم ۴۷۱ هزار واحدمسکونی درحال ساخت است که یک رکورد بزرگ در این حوزه ساخت مسکن به شمارمی رود.

او بیان کرد: ۳۰۰ هزار میلیارد تومان تا به امروز آورده مردم برای پروژه‌های نهضت ملی مسکن است و تابه امروز ۷۵۵ هزار قرارداد بانکی برای پروژه‌های نهضت ملی مسکن منعقد شده است. همچنان پیگیر همکاری بانک‌ها در پرداخت تسهیلات مسکن هستیم چراکه تا به امروز همکاری بانک‌های دولتی خوب بوده، اما بانک‌های خصوصی کم کاری‌های خود را ادامه می‌دهند، اما با این وجود طی ۵ تا ۶ ماه اخیر روند همکاری مناسب بوده است.

اختصاص ۱۹۰۰ میلیارد تومان از منابع صندوق ملی مسکن برای ساخت ۱۲۴ هزار واحد مسکن مهر

در ادامه این برنامه اسماعیلی رئیس صندوق ملی مسکن با بیان اینکه ۱۹۰۰ میلیارد تومان از منابع صندوق ملی مسکن برای ساخت ۱۲۴ هزار واحد مسکن مهر تزریق کرده ایم گفت: امیدوار هستیم از طریق الگوی مولد سازی دارایی‌های وزارت راه وشهرسازی بتوانیم برای سال آینده هم از طریق شهر‌های جدید ۳ هزار میلیارد تومان دیگر به پروژه‌های مسکن مهر تزریق کنیم و این روند تامین منابع مالی تا ۱۵ هزار میلیارد تومان برای پروژه‌های نهضت ملی مسکن ادامه خواهد یافت.

وی با بیان اینکه  در صندوق ملی مکسن دو طرح آماده شده است تا اثرات تورمی در حوزه مسکن خنثی شود گفت:  با راه اندازی تابلو‌های ۸ فرابورس و همچنین صندوق‌های املاک و مستغلات سعی خواهیم کرد اثرات تورمی در این بخش را خنثی کنیم همچنین با سیاست‌های کوتاه مدت از جمله خرید مصالح ساختمانی برای پروژه‌های نهضت ملی مسکن قیمت تمام شده ساخت راکاهش خواهیم داد.

اسماعیلی همچنین از خرید ۳ هزار و ۷۵۰ آسانسور باهمکاری بنیاد مسکن برای ۱۰ هزار واحد مسکن مهری که تا به امروز به دلیل نداشتن آسانسور امکان بهره برداری از آنها وجود نداشت خبرداد و گفت: ۹۰ هزار تن فولادی که مورد نیاز یک سال پروژه‌های نهضت ملی مسکن بوده است که حدود ۱۰ درصد از قیمت پایه ارزان‌تر بود را از تولید کنندگان داخلی خریداری کردیم تا این پروژه‌ها از تحریک قیمت ایمن باشند. این برنامه را همچنین برای خرید سیمان هم دنبال خواهیم کرد.

رئیس صندوق ملی مسکن اظهار کرد: تا به امروز ۲۱۲ هزار میلیارد تومان از منابع مردمی وارد پروژه‌های نهضت ملی مسکن شده است. در حال حاضر عملکرد صندوق ملی مسکن همانند صندوق توسعه ملی است و نگاه ما بر زمین نگاه به آیندگان است به طوری که بتوانیم اراضی مورد نیاز را برای نسل‌های آینده نگه داریم.

او گفت: طی امسال  ۱۴هزار میلیارد تومان منابع را از بخش‌های مختلف به پروژه‌ها رساندیم و کل منابع مالی تزریق شده ۳۸۰ هزار میلیارد تومان از منابع مالی بانک‌ها وآورده‌های خود مردم بوده است.


منبع: www.yjc.ir

پیام بگذارید