;

کوالکام از هاب هوش مصنوعی اختصاصی رونمایی کرد

هوش مصنوعی سال‌هاست که در گوشی‌های هوشمند وجود دارد، اما هوش مصنوعی مولد یک پدیده نسبتاً جدید در حوزه تکنولوژی محسوب می‌شود. حالا کوالکام هاب هوش مصنوعی خود را معرفی کرده است تا توسعه‌دهندگان بتوانند با سرعت بیشتری ویژگی‌های هوش مصنوعی مولد را در اپلیکیشن‌های خود پیاده‌سازی کنند. اما این هاب چگونه عمل می‌کند و آیا فقط مختص به پردازنده‌های اسنپدراگون است؟

به گزارش Android Authority، کوالکام می‌گوید این هاب درواقع مکانی مرکزی برای توسعه‌دهندگان اپلیکیشن است تا روی دستگاه‌های کوانتیزه (کوچک‌شده) که توسط کوالکام تأیید شده‌اند، به مدل‌های هوش مصنوعی محلی دسترسی پیدا کنند. این کمپانی می‌گوید بیش از ۷۵ مدل هوش مصنوعی توسط این هاب پشتیبانی می‌شود.

نحوه استفاده توسعه‌دهندگان از هاب هوش مصنوعی کوالکام

برای شروع، باید وارد سایت aihub.qualcomm.com شوید، یک مدل هوش مصنوعی را انتخاب کنید و سپس پلتفرم هدف را برگزینید. کوالکام اضافه می‌کند که حتی می‌توانید فراتر بروید و دستگاه خاصی را انتخاب کنید.

از اینجا به‌بعد، Qualcomm AI Hub شما را به‌سمت مدل صحیح راهنمایی می‌کند. این شرکت می‌گوید توسعه‌دهندگان می‌توانند این مدل‌های بهینه‌شده را با «چند خط کد» در جریان کار خود ادغام کنند.

کوالکام اضافه می‌کند که این مدل‌ها تقسیم‌بندی تصویر، تولید تصویر، طبقه‌بندی تصویر، تشخیص اشیا، افزایش وضوح، تولید متن و درک زبان طبیعی را پوشش می‌دهند.

کوالکام AI Hub

این شرکت همچنین از مدل هوش مصنوعی LLaVA خودش رونمایی کرده که یک مدل چندوجهی بزرگ است و می‌تواند ورودی‌های مختلفی داشته باشد. این مدل روی پردازنده اسنپدراگون ایکس الیت هم قابل اجراست.

علاوه‌براین، کوالکام درباره اختصاصی‌بودن یا نبودن این هاب روی پردازنده‌ها می‌گوید:

«این مدل‌ها درواقع از قبل بهینه‌سازی شده‌اند و در CPU و GPUهای دیگر نیز کار می‌کنند؛ بنابراین روی تراشه‌های غیر از اسنپدراگون نیز عمل می‌کنند و همچنان می‌توانید از برخی ویژگی‌های آن لذت ببرید. برای اینکه بهترین نتیجه را از این مدل‌ها بگیریم، یک سطح عمیق‌تر را برای پلتفرم‌های کوالکام بهینه‌سازی کردیم؛ بنابراین در پلتفرم‌های کوالکام بهترین عملکرد را خواهد داشت.»

به عبارت دیگر، به‌جز اسنپدراگون، این هاب روی تراشه‌های اگزینوس، تنسور یا مدیاتک هم کار می‌کند، بااین‌حال این تراشه‌ها نمی‌توانند از سیلیکون اختصاصی هوش مصنوعی برای عملکرد سریع‌تر و یا کارآمدتر استفاده کنند. کوالکام قصد دارد با اسنپدراگون X، عملکرد هوش مصنوعی روی سیستم‌عامل ویندوز را بهبود دهد؛ به‌نظر می‌رسد که این هاب هوش مصنوعی نیز در جهت همین هدف است.


منبع: digiato.com

پیام بگذارید