پیش‌بینی یک فعال اقتصادی از نرخ ارز در روزهای آینده/ قیمت دلار، امسال با چه رقمی بسته می‌شود؟


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، این اسکناس از ابتدای هفته در کریدور پنجم در حال معامله است. کامبیز افسری کارشناس بازار ارز در گفت‌وگو با تجارت‌نیوز به این پرسش پاسخ داده است که دلار در روزهای باقیمانده از سال با چه رقمی بسته می‌شود و اثر حراج ربع سکه بر بازار ارز چیست؟

تجارت‌نیوز در گزارشی نوشت: فریز قیمت دلار از ابتدای سال جاری از اهداف اساسی سیاست‌گذار بود که با هر روشی آن را برآورده کرد. در هفته‌های اخیر رشد تقاضا اسکناس آمریکایی را در سقف تاریخی خود قرار داد. این اسکناس از ابتدای هفته جاری با دخالت سیاست‌گذار به کریدور پنجم برگشت. معامله‌گران معتقدند برگشت قیمت دلار در راستای دستاوردسازی صورت گرفته است.

برگشت قیمت دلار، روند نیست

در همین راستا کامبیز افسری فعال اقتصادی برگشت قیمت دلار به کریدور ۵۰ هزار تومانی را روند ندانست و گفت: «فروشنده در بازار خیلی کمتر از خریدار است و تقاضای پایان سال توازن بازار ارز را در هفته‌های اخیر بر هم زده است.»

این فعال بازار ارز افزود: «در بازار ارز تغییرات ۴۰۰ تا ۵۰۰ تومانی، نوسان به حساب نمی‌آید و فعالان بازار، فراز و فرودهای دو تا سه هزار تومانی را نوسان می‌دانند.»

وی با اشاره به التهاب قیمت در بازارهای جهانی اظهار داشت: «بازارها با یکدیگر ضریب همبستگی دارند و این موضوع با نوسانات قیمت دلار وضوح بیشتری پیدا می‌کند.»

التهاب دلار با شروع رمضان کم می‌شود

افسری در خصوص روند قیمت دلار در روزهای پایانی سال گفت: «به نظر می‌رسد با توجه به پایان سال و شروع ماه رمضان، بازارها از التهاب خارج شود و قیمت دلار در پله‌های پایانی کریدور ۵۰ هزار تومانی ماندگار باشد.»

وی با اشاره به سیاست فریز قیمت دلار توسط بانک مرکزی در سال ۱۴۰۲ خاطرنشان کرد: «بعید است که دلار در کریدور بالاتر بسته شود، زیرا این موضوع مغایر با سیاست‌های یک سال اخیر دولت و بانک مرکزی است و در یک هفته باقیمانده تا پایان سال، بانک مرکزی قیمت را در کف حمایت کنترل خواهد کرد.»

حراج ربع سکه‌های بانک مرکزی اثری بر رشد قیمت دلار نداشت

این فعال اقتصادی در خصوص اثر حراج ربع‌ سکه‌های بانک مرکزی بر افزایش قیمت دلار گفت: «این موضوع که طلای ربع سکه‌های حراج شده توسط بانک مرکزی با دلار ۹۹ هزار تومانی تراز می‌شود، شایعاتی است که برخی فعالان صنفی به راه انداخته‌اند تا مردم را از خرید ربع سکه‌های دولتی منصرف کنند.»

با این حال باید اشاره داشت که محاسبه قیمت طلای ربع سکه‌های حراج شده توسط بانک مرکزی، قیمت دلار را در حراج اول ۹۵ و در حراج دوم ۹۹ هزار تومان نشان می‌داد.

۲۲۳۲۲۵


منبع: www.khabaronline.ir

پیام بگذارید