سطح جنگل‌های کشور ۱۴‌.۳ میلیون هکتار است


نقی شعبانیان معاون امور سازمان جنگل ها، در یک نشست خبری با اشاره به اینکه سطح جنگل‌های کشور حدود۱۴.۳ میلیون هکتار است گفت:کشور ما از لحاظ کمیت و کیفیت جزء کشورهای کم جنگل است. لذا از نظر کمیت این میزان جنگل ۸.۷ درصد از سطح کشور را می پوشاند.

به گفته او، سرانه جنگل در کشور ما ۱۷۰۰متر مربع است در حالی‌که سرانه جنگل در دنیا ۶۰۰۰ متر مربع است.

شعبانیان ادامه داد: با توجه به چالش‌های مختلف از جمله آلودگی هوا، گرد و غبار، فرسایش خاک و در راس همه آن ها تغییر اقلیم ، برای برون رفت از این مشکلات توجه به منابع طبیعی از جمله جنگل ها و مراتع ضروری است.

معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری با بیان اینکه عرصه های کشور ما در مناطق خشک و نیمه خشک  قرار دارند، افزود:  قرار بر این بود تا طی ۱۰ سال سرانه به ۲۵۰۰ متر مربع برسد که محقق نشد.

به گفته او، سازمان منابع طبیعی بر اساس برنامه‌ها و طرح هایی که در دست اجرا دارد، به دنبال توسعه منابع طبیعی و جنگل‌ هاست تا با مشکلات زیست محیطی مقابله شود.

شعبانیان با بیان اینکه خروج دام از جنگل‌های هیرکانی از جمله اقدامات حفاظت و صیانت از جنگل های کشور است، افزود: در حال حاضر ۲ میلیون و ۹۴۷ هزار دام در جنگل های هیرکانی وجود دارد،در حالی‌که  در گذشته تعداد آنها ۴ میلیون و ۳۷۰ هزار رأس بود.

معاون امور سازمان جنگل با بیان اینکه برای جنگل های خارج از شمال بدون برنامه نیستیم، گفت: طرح های صیانت از جنگل های زاگرس را داریم. مقرر شد، طرح جنگل‌داری اجتماعی را برای ۱۰ استان به صورت پایلوت پیاده کنیم.

او ادامه داد: برای جنگل های حرا که نیاز به توجه بیشتری دارند برنامه ریزی‌های خوبی انجام شده است. از این رو احیا  این جنگل‌ها در اولویت سازمان است ‌تا بتوانیم  با توجه بیشتر  به جنگل‌ها و منابع طبیعی  مشکلات و معضلات پیش رو مقابله کنیم.

او با اشاره به طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت گفت: در راستای مقابله با معضلات زیست محیطی طرح کاشت یک میلیارد درخت درحال اجراست.

شعبانیان ادامه داد: طرح کاشت یک میلیارد درخت در شهریور ۱۴۰۱ به دستور رئیس جمهور و تاکیدات رهبری آغاز شد، بعد از دستور رئیس جمهور و تاکید رهبری این طرح نهال ها تهیه شد و قرار شد سالانه ۲۵۰ میلیون اصله نهال تولید شود.

معاون امور جنگل و آبخیزداری با بیان اینکه برای سال اول ۲۵۰ میلیون اصله نهال تولید و ۶۲ میلیون اصله نهال هم ذیل معاونت باغبانی وزارت جهاد تولید شد، حدود ۳۰۰ میلیون اصله نهال در کشور تولید شده است.

او افزود: تاکنون ۱۱۵ میلیون اصله نهال در عرصه‌ها کاشته شده که از این میزان ۶۵ میلیون اصله نهال در بخش دولتی و ۵۰ میلیون بخش خصوصی کاشته شده است.برای سال دوم طرح برش‌های استانی مشخص شده  اما مشکل اعتباری همچنان برقرار است که امیدواریم آن هم برطرف شود.


منبع: www.yjc.ir

پیام بگذارید